![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 288018
*
nr 28 8018
GOUACHE
Anna Palm, Kustmotiv med båtar, 17 x 31
Utrop:
7.000 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 januari 2001
kl 18:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell anna palm båt båtar fartyg gouache kustmotiv med båtar landskap landskapsmotiv landskapsmåleri marin motiv med kust täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
GOUACHE
nr 28 8018
GOUACHE
Anna Palm, Kustmotiv med båtar, 17 x 31
Utrop: | 7.000 kr |
---|---|
Såld: | 5.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 januari 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell anna palm båt båtar fartyg gouache kustmotiv med båtar landskap landskapsmotiv landskapsmåleri marin motiv med kust täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12